loading

Kalorifer Sistemleri

Kalorifer Sistemleri

Kalorifer Sistemleri

Mağaralarda yanan ateşlerden sonra uzun bir yol kat ettik, değil mi?

Günümüzde evinize sıcaklık ve konfor getirmenin bir kaç yolu vardır. Güneş ısıtmasından, ocaklardan, radyatörlerden , yerden ısıtma sistemlerinden, kazanlardan , açık ateşlerden ve diğer seçeneklerden oluşan pek çok ev tipi ısıtma sistemi mevcut.

Ama hangisi;

  • Daha az maliyetli?
  • Daha az yakıt tüketiyor?
  • Daha kolay kullanım sağlıyor?
  • Evime uyuyor?

Verimliliği nasıl artırabileceğinizi, faturaları nasıl azaltacağınızı ve evinizin ısınmasına farklı bir düşünce tarzı getirebileceğinizi kendinize soruyorsanız, bu makale  doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Kalorifer Nedir?

Kalorifer, bir alanı ısıtmak için kullanılan, genellikle duvara monte edilen ısıtıcı cihazlardır. Bu cihazlar, merkezi ısıtma sistemine bağlanarak tüm oda ve binanın ısınmasını sağlayabilirler. Kaloriferler elektrik, doğal gaz,  akaryakıt veya odun peletleri gibi yakılabilir yakıtların suyu ısıtmasıyla çalıştırılır.

Her odada sıcaklık ve konfor sağlamanın yanı sıra banyo , mutfak ve yardımcı alanlarda kullanım için sıcak su temin etmenize yardımcı olur. Merkezi ısıtma sistemi konforunuz için olmazsa olmaz parçalardandır.

Isıtmanızı sağlayan sistemin, sıcak su getiren sistemle aynı olmayabilir, hatta aynı yerden gelmeyedebilir.

Merkezi ısıtma sistemleri için birkaç farklı varyasyon vardır.

Bu kurulumlardan birine sahip olabilirsiniz:

  • Kalorifer kazanı ile çalışan, sıcak suyunuzu da sağlayan radyatör ve yerden ısıtma sistemlerinden oluşan merkezi bir ısıtma sistemi (özellikle Karadeniz bölgesinde en yaygın kullanılan ısıtma yöntemidir).
  • Bireysel depolama ısıtıcıları  veya tek başına ısıtıcılar ve size sıcak su sağlayan bir kazan. (Sıcak su kaynaklarını ısıtma sistemlerinde kullananlar için. (Kaplıcaların yoğun olduğu, Kütahya gibi şehirlerde kullanılır)
  • Yada doğalgaz, yağ ve Lpg nin yakıt olarak kullanılan sistemlerden oluşan yerden ısıtma ya da radyatöre bağlı sistemler. (Özellikle Marmara, Ege, Akdeniz gibi bölgelerde sık kullanılır.)

Merkezi Isıtma Nedir?

Çoğu merkezi ısıtma sisteminde, suyu ısıtan tek bir kazan vardır. Bu ılık su daha sonra farklı sistemlerdeki radyatörlere ve havlu panlara bir tesisat sistemi aracılığıyla evinizde doğıtılır..

Radyatörleri besleyen aynı kazan, eğer varsa mutfak, banyo musluklarınızdan  sıcak suyu temin etmenizi sağlar.

Merkezi ısıtma kazanlarının büyük çoğunluğu şebekeye bağlı  gazla çalışır. Aslında doğalgaz diğer tüm yakıtlardan daha ucuzdur ve yakıldığında, ağaç kömür  gibi katı yakıtlardan en düşük karbondioksit emisyonuna sahiptir.

 

 

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN WWW.KALORIFERCINIZ.COM